вівторок, 13 травня 2025 р.

Переваги та недоліки штучного інтелекту (ШІ)

 

Останніми роками штучний інтелект у всіх на слуху, особливо після запуску таких сервісів, як ChatGPT і Midjourney. Хтось захоплюється можливостями, які надає ця технологія, а хтось, навпаки, вбачає в нейромережах небезпеку. Тож які ж переваги та недоліки штучного інтелекту? Відповідь на це питання ви знайдете в нашій новій статті. Штучний інтелект або, скорочено, ШІ – це програма, здатна до навчання та імітації процесів людського інтелекту. По суті, штучним інтелектом можна вважати будь-яку програму або пристрій, здатний виконати завдання замість людини. Хоча штучний інтелект має безліч переваг, є в нього і недоліки.

Перевага №1: скорочення помилок через людський фактор

Одна з найголовніших переваг штучного інтелекту полягає в тому, що він може значно зменшити кількість помилок і підвищити точність результату під час виконання різних завдань. Рішення, прийняті ШІ на кожному етапі, визначаються раніше зібраною інформацією і певним набором алгоритмів. При правильному програмуванні помилки можна звести до нуля. Яскравим прикладом зниження помилок через людський фактор за допомогою ШІ є використання роботизованих хірургічних систем, які можуть виконувати складні процедури з неймовірною точністю й акуратністю, знижуючи ризик людської помилки та підвищуючи безпеку пацієнтів.

Перевага №2: зниження рівня ризику

Ще одна перевага ШІ полягає в тому, що з його допомогою можна мінімізувати ризики, даючи змогу роботам і штучному інтелекту виконувати за людину небезпечні завдання, чи то знешкодження бомби, чи то політ у космос, чи то дослідження найглибших частин океанів. Роботизовані пристрої з металевими корпусами стійкіші до різних ушкоджень і обстановку, а ще вони можуть виконувати роботу з більшою точністю і повільно зношуються. Один із прикладів використання ШІ з метою мінімізації ризиків для здоров’я та життя людини – повністю автоматизована виробнича лінія на підприємстві. Роботи виконують усі завдання, виключаючи ризик людської помилки і травм у небезпечних умовах. Роботизовані пристрої здатні замінити людину за будь-яких природних або техногенних катастроф. Наприклад, вибух на Чорнобильській АЕС. Якби існували тоді роботи зі штучним інтелектом, вони змогли б допомогти зменшити вплив радіації, контролюючи пожежу на ранніх стадіях.

Перевага №3: працездатність 24/7

Безліч досліджень говорять про те, що люди максимально продуктивні лише 3-4 години на день. Також кожній людині необхідні перерви, вихідні та відпустка, щоб утримати баланс між роботою та особистим життям. Не варто забувати і про лікарняні. А ось штучний інтелект, на відміну від людини, здатний працювати нескінченно без перерв. Роботи думають набагато швидше, ніж люди, і здатні виконувати кілька завдань одночасно з неймовірною точністю. Вони можуть навіть легко виконувати стомлюючу монотонну роботу за допомогою алгоритмів ШІ. Наприклад, ШІ вже зараз активно використовується багатьма компаніями у вигляді чат-ботів для онлайн-підтримки клієнтів. Такі віртуальні консультанти можуть надати миттєву допомогу клієнтам у будь-який час і в будь-якому місці, відповідаючи на найпоширеніші запитання, виконуючи прості звернення і передаючи складні проблеми людям, тим самим забезпечуючи безперебійне цілодобове обслуговування клієнтів.

Перевага №4: цифрові помічники

Деякі технологічно просунуті компанії вже сьогодні взаємодіють зі своїми клієнтами за допомогою цифрових помічників на базі штучного інтелекту, скоротивши свій штат. Причому, деякі інтелектуальні помічники на кшталт чат-ботів побудовані таким чином, що складно визначити, розмовляємо ми з людиною чи чат-ботом. У багатьох підприємств є команда співробітників з обслуговування клієнтів для вирішення різних проблем і звернень. Але використовуючи сучасні досягнення у сфері ШІ підприємства можуть замінити частину персоналу на різних позиціях на голосового або чат-бота.

Перевага №5: нові винаходи

ШІ дав потужний поштовх численним інноваціям, багато з яких допоможуть людям у вирішенні складних проблем. Наприклад, недавні досягнення в цій галузі дають змогу лікарям діагностувати рак молочної залози на більш ранніх стадіях. Ще одним прикладом нових винаходів є безпілотні автомобілі, які використовують комбінацію камер, датчиків і алгоритмів штучного інтелекту для пересування транспортного засобу дорогами без втручання людини. Безпілотні автомобілі можуть підвищити безпеку дорожнього руху, зменшити затори на дорогах і підвищити рівень мобільності людей з обмеженими можливостями. Такі безпілотні машини розробляють різні компанії, включно з Tesla, Google і Uber, і, як очікується, вони зроблять справжню революцію в транспортній сфері.

Перевага №6: неупереджені рішення

Подобається нам це чи ні, але потрібно визнати, що людьми тією чи іншою мірою рухають емоції. Водночас штучний інтелект позбавлений емоцій, а від того дуже практичний і раціональний у своїх рішеннях. Величезна перевага ШІ полягає в його неупередженості, а отже, в ухваленні більш точних і правильних рішень. Наприклад, системи на основі штучного інтелекту вже зараз використовують для підбору персоналу на основі навичок і кваліфікації, а не демографічних даних. Це допомагає усунути упередженість у процесі найму, що підвищує інклюзивність і створює різноманітність у робочому середовищі.

Перевага №7: монотонна робота

Як ми вже писали вище, ШІ чудово зарекомендував себе у виконанні монотонної роботи і завдань, що повторюються, чи то перевірка документів на помилки, чи то розсилка листів подяки. Ми можемо використовувати штучний інтелект, щоб ефективно автоматизувати цю роботу і позбутися рутини, що дасть змогу зосередитися на більш творчій діяльності. Уже сьогодні роботів використовують на виробничих і складальних лініях для виконання повторюваних завдань, наприклад, зварювання, фарбування або пакування. Цю роботу вони виконують з вищою точністю і швидкістю, ніж людина, скорочуючи витрати на оплату праці та підвищуючи ефективність.

Перевага №8: використання в медицині

ШІ також зробив значний внесок у розвиток сучасної медицини – від підвищення ефективності та точності діагностики і лікування до створення нових ліків і проведення клінічних випробувань. Інструменти на базі штучного інтелекту можуть допомогти лікарям і вченим аналізувати дані пацієнтів, виявляти потенційні ризики для здоров’я і розробляти персоналізовані плани лікування. Це має призвести до поліпшення здоров’я пацієнтів і допомогти прискорити розробку нових методів лікування і технологій.

Тепер пропонуємо перейти до недоліків штучного інтелекту.

Недолік №1: високі витрати

За створенням машини, здатної імітувати людський інтелект, стоїть велика праця і багатомільйонні інвестиції. Розробка таких технологій вимагає багато часу і ресурсів. Крім того, для коректної роботи ШІ необхідно, щоб система працювала на новітньому апаратному і програмному забезпеченні. Усе це робить використання систем на основі штучного інтелекту дорогим задоволенням.

Недолік №2: відсутність творчості

Ще один великий недолік ШІ полягає в тому, що неможливо навчити систему мислити нестандартно. Так, штучний інтелект здатний до самонавчання на основі раніше отриманих даних і минулого досвіду, але він геть позбавлений креативного мислення. Яскравий приклад тому – написання статей і звітів. Штучний інтелект здатний писати статті на основі наданих даних і фактів, однак на виході таким матеріалам бракуватиме глибини, авторського відчуття й оригінальності або, як люблять говорити, “душі”.

Недолік №3: ризик зростання рівня безробіття

Одна з головних небезпек штучного інтелекту полягає в скороченні робочих місць. Роботи вже почали замінювати людей на різних позиціях, чи то виробнича лінія, чи то служба підтримки клієнтів. Уже сьогодні роботи часто використовуються для заміни людських ресурсів на виробничих підприємствах у деяких більш технологічно розвинених країнах, таких як Японія. Але водночас роботизація різних робочих процесів не тільки підвищує ефективність, але й створює додаткові можливості для людей, тим паче не варто забувати про те, що контролювати цих роботів усе-таки має людина.

Недолік №4: ШІ може зробити людей більш ледачими

Як ми вже говорили раніше, системи на основі штучного інтелекту здатні автоматизувати більшість утомливих і монотонних завдань. Оскільки нам із приходом сучасних технологій не потрібно запам’ятовувати багато інформації або розв’язувати справжні головоломки під час виконання роботи, ми схильні дедалі менше і менше навантажувати свій мозок. Ця залежність від штучного інтелекту може стати серйозною проблемою як для нас сьогодні, так і для майбутніх поколінь.

Недолік №5: відсутність емоційності

Відсутність емоційності можна віднести як до переваг, так і до недоліків штучного інтелекту. Так, ШІ не керується почуттями, що дає йому змогу ухвалювати точніші рішення. Але водночас люди функціонують як команда, і управління командою має важливе значення для досягнення цілей, зокрема й робочих, а людські зв’язки, що становлять основу команд, не можна замінити машинами.

Недолік №6: відсутність поліпшень

Як відомо, штучний інтелект працює на основі раніше завантажених у систему даних і минулого досвіду. ШІ вміє багаторазово виконувати одне й те саме завдання, але якщо нам потрібно внести будь-які коригування або поліпшення, то необхідно вручну змінити код системи. До штучного інтелекту не можна отримати доступ і використовувати його так само, як людський інтелект, але, з іншого боку, він може зберігати нескінченну кількість даних.

Машини можуть виконувати тільки ті завдання, для яких їх було розроблено або запрограмовано, і якщо їх попросять виконати щось іще, то вони, найчастіше, зазнають невдачі, що може мати серйозні негативні наслідки.



пʼятниця, 25 квітня 2025 р.

ПАМ’ЯТКА УСПІШНОГО СПІЛКУВАННЯ

Перед канікулами вважаємо доцільним кожному нагадати
Правила ненасильницького успішного спілкування
 Уміння говорити має поєднуватися з умінням за необхідності помовчати.
• Якщо твій співрозмовник роздратований, то краще помовчи, щоб не дратувати його ще більше. Спе­речатися з роздратованою людиною — це те саме, що підкладати дрова в багаття.
•  Будь урівноважений. Слухай не перебиваючи. Ніколи не заперечуй, не дослухаючи своїх батьків чи старших, адже вони мудріші уже через те, що мають поважний вік.
• Коли ти сам роздратований, краще теж помовчи, щоб не дратувати співрозмовника ще більше і не ска­зати чогось такого, про що пізніше жалкуватимеш, а також щоб уникнути тону, який може викривити зміст сказаного.
• Коли знайомишся з людиною, постарайся у розмові декілька разів назвати її ім’я, це допоможе тобі його краще запам’ятати.
• Перш ніж зайти до кабінету незнайомої особи, запам’ятай, як її звати, і звертайся до неї, називаючи ім’я та по батькові.
• Ведучи розмову, частіше називай ім’я співрозмовника. Для людини звук власного імені найсолодший.
• При розмові проявляй щиру зацікавленість. Будь доброзичливий.
• Намагайся знайти цікаву тему для розмови.
• Будь позитивним, усміхайся, постарайся зрозуміти співрозмовника.
• Запам’ятай! Міжособистісна дистанція під час спілкування з друзями становить 0,5—1,2 м. Дистанція для ділового спілкування становить і,2—з,7 м.
• Розмовляючи, ледь нахиляйся вперед та встановлюй контакт очима.
• Використовуй позитивні жести, слідкуй за інтонацією.
• Ніколи не давай поради, якщо від тебе цього не чекають.
• Дай можливість висловитися іншим.
• Ніколи не дозволяй собі запізнюватися. Навчися приходити вчасно або трохи раніше.
• Не будь базікою, навчися тримати секрети.
• Запам’ятай, існує лише один спосіб навчитися говорити на сцені — не уникати сцени та тренуватися говорити. Адже для того, щоб навчитися плавати, треба зайти у воду.
•  Будь допитливим, навчися правильно ставити запитання, уважно слухати, аналізувати, спокійно відповідати.

середа, 26 березня 2025 р.

Що робити, якщо ви стали жертвою домашнього насильства: АЛГОРИТМ ДІЙ.

Експерти Національної гарячої лінії для дітей та молоді «Ла Страда-Україна» розробили алгоритм дій для тих, хто став жертвою домашнього насильства. Нижче ви знайдете детальну інформацію щодо того, куди звертатися по допомогу (фізичну та психологічну): 

 -  Якщо ви постраждали від домашнього насильства, зверніться до поліції. Це можна зробити, зателефонувавши за номером 102 або особисто подавши письмову заяву до управління поліції у вашому регіоні.

 – При виклику 102 можна попросити оператора, аби до вас приїхала спеціальна мобільна група поліції з протидії домашньому насильству (якщо така є у вашому районі, населеному пункті). У разі приїзду спеціальної мобільної групи поліції з протидії домашньому насильству, патрульної поліції ви можете просити про те, аби вони винесли терміновий заборонний припис на підставі оцінки ризиків (припис виноситься до 10 діб);...

– Також у разі фізичного чи сексуального насильства вам варто звернутися до поліції та отримати направлення на проходження судово-медичної експертизи (СМЕ). СМЕ важливо пройти для того, аби встановити ступінь тяжкості побоїв, що, в свою чергу, вплине на притягнення кривдника до відповідальності (адміністративної чи кримінальної); – Варто звертатися до поліції щоразу, коли стається випадок насильства. Пам’ятайте, що кримінальна відповідальність за домашнє насильство настає тоді, коли доведена його систематичність (систематичність, згідно з законодавством України, це три та більше офіційних звернень постраждалої (го) щодо випадків домашнього насильства).

 

Жертвам сексуального насильства: куди звертатися по допомогу та як пережити трагедію.

1.  Якщо ви постраждали від фізичного або сексуального насильства (зґвалтування), не зволікайте і зверніться до медичної установи за місцем проживання. Швидку медичну допомогу можна викликати за номером 103.

2. Зателефонуйте на Національну гарячу лінію з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації за безкоштовним номером 116123. Тут ви зможете отримати психологічну та правову консультацію, а також інформацію щодо структур, куди ви можете звернутися по допомогу у своєму регіоні.

3. Розкажіть про ситуацію тим, кому ви довіряєте (родичі, друзі, близькі люди, сусіди).

4. Знайдіть місце, куди б ви змогли піти у разі небезпеки. Такими місцями можуть бути оселі ваших близьких або притулки для постраждалих від домашнього насильства чи кризові кімнати. Алгоритм, як потрапити до притулку у вашому регіоні, ви можете дізнатися за номером 116123.

5. У надійному та завжди доступному для вас місці заховайте певну суму грошей, важливі номери телефонів, паспорт та інші необхідні документи (медичні довідки, документи на дітей тощо). При необхідності майте з собою запасний одяг, ліки.

6. Не соромтеся попередити сусідів про можливу небезпеку.

7. Якщо вони почують прохання про допомогу, крики, звуки ударів, нехай одразу викликають поліцію за номером 102.

8.  Якщо ви постраждали від домашнього насильства, можете звернутися по правову допомогу до центрів безоплатної правової допомоги. Такі центри можуть надати вам безкоштовного адвоката для представлення ваших інтересів у суді. Також дані адвокати можуть допомогти отримати обмежувальний припис стосовно кривдника в судовому порядку. Контакти центрів безоплатної правової допомоги у вашому регіоні ви можете дізнатися за номером 116123.

9. Якщо у вашій сім’ї є дитина, яка теж страждає від насильства або є свідком насильства, зверніться до Служби у справах дітей. ЇЇ контакти у вашому регіоні ви можете дізнатися за номером 116111 – Національна гаряча лінія для дітей та молоді. Служба у справах дітей зможе втрутитися у ситуацію та захистити права дитини та ваші безпосередньо.

10. Зверніться по допомогу до Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Ця структура зможе надати вам правові, психологічні та соціальні послуги, а також посприяти в отриманні тимчасового житла. Контакти центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у вашому регіоні ви можете дізнатися за номером 116123.

11. Ви маєте право звернутися до громадських організацій, які працюють із постраждалими від домашнього насильства. Такі організації зможуть надати вам психологічні та правові консультації. На базі деяких громадських організацій є притулки для постраждалих від домашнього насильства. Контакти громадських організацій у вашому регіоні ви можете дізнатися за номером 116123.

ВАЖЛИВО! Якщо в аб’юзивних стосунках перебуває дитина чи підліток, про це необхідно повідомити дорослим, яким вони довіряють. Якщо дитина чи підліток не знають, як розповісти про це або бояться цієї розмови, завжди можна звернутися на Національну гарячу лінію для дітей та молоді «Ла Страда-Україна» за номером 116111. Координатори організації допоможуть вибудувати алгоритм розмови з дорослим з урахуванням усіх можливих ризиків.

Детальніше: https://novy.tv/ua/pershi-lastivki/news/2021/02/12/shho-robiti-yakshho-vi-stali-zhertvoyu-domashnogo-nasilstva-algoritm-diy/

субота, 8 березня 2025 р.

Дізнаємося більше про хімію щастя


Сьогодні говорили про щастя. 

З чого воно складається? 

З точки зору науковців-хіміків маємо ось таке тлумачення.





середа, 15 січня 2025 р.

Правила безпечної взаємодії в цифровому просторі

Про правила безпечної взаємодії в цифровому просторі поговорили з учнями 5-х класів. Зупинилися на питаннях кібербезпеки й кібербулінгу. Прийшли до висновку щодо важливості дотримання кожним учнем наступної пам'ятки.




Позитив-висловлювання

Ви - небо. Все інше - це всього лише погода. Пема Чодрон Нехай в житті завжди буде момент для щастя, привід для посмішки і час для мрії. Наш час обмежений, не треба витрачати його, щоб прожити чуже життя. Не попадайте в пастку усталених поглядів - це значить жити, використовуючи думки інших людей. Не дозволяйте, щоб чужі думки, якими б гучними вони не були, заглушали ваш внутрішній голос. І найважливіше, майте хоробрість слідувати вашому серцю й інтуїції. Вони вже знають, ким ви хочете стати. Все інше другорядне. Стів Джобс Через двадцять років ви будете більш шкодувати про те, чого не зробили, ніж про те, що ви зробили. Тому, відкиньте сумніви. Відпливайте геть від безпечної гавані. Зловіть попутний вітер своїми вітрилами. Дослідіть. Мрійте. Відкривайте. Марк Твен Існує три грандіозних закони щастя в житті: 1. Треба щось робити; 2. Треба когось любити; 3. Треба на щось сподіватися. Джозеф Еддісон Зрештою все буде добре. А якщо поки не добре - значить, ти просто ще не дійшов до кінця. Пауло Коельо